جزئیات خبر


در گفتگو با مدیرعامل شرکت لبنی رضوی مطرح شد:

حضور محصولات جدید لبنی رضوی در عرصه رقابت

حضور محصولات جدید لبنی رضوی در عرصه رقابت
1396/6/20

حفظ رقابت‌پذیری در بازار کنار سایر رقبا و تکمیل سبد کالای لبنیات رضوی، از جمله برنامه‌های استراتژیک شرکت لبنی رضوی به شمار می‌رود که همواره برای تولید محصولات جدید در دستور کار این شرکت قرار دارد. از طرفی، ارایه درخواست از سوی مشتری یا نمایندگان فروش نیز باعث شده تا شرکت لبنی رضوی هر ساله محصولات متنوع و جدیدی را وارد بازار هدف داخلی و خارجی کند. در این راستا، گفت و گوی ما با سیدمهدی طالبیان، مدیرعامل شرکت لبنی رضوی را درباره محصولات جدید این شرکت طی سال 1396، مراحل تولید آن، برنامه‌های پیش رو و... می‌خوانید.
 
از ابتدای امسال چند محصول جدید توسط این شرکت وارد بازار شده است؟
بر اساس اعلام نیاز واحد بازرگانی به ویژه حوزه صادرات، تولید پنیر خامه‌ای آنالوگ و خامه استریل آنالوگ، طی سال جاری در دستور کار قرار گرفت. این محصولات سپس به صورت آزمایشگاهی فرموله شده و به صورت نیمه انبوه و آزمایشی، تولید شد که اکنون بعد از انجام آزمایشات و بررسی خواص رئولوژیکی و نتایج حاصله، به تولید انبوه رسیده است. ماست سنتی رضوی1400 گرمی، محصول جدید دیگری از شرکت لبنی رضوی است که با روش نوین صنعتی به تولید انبوه رسیده و به صورت روزانه در بازار عرضه می شود.
 
تولید محصولات جدید با چه رویکردی در دستور کار این شرکت قرار می‌گیرد؟
با درخواست نمایندگان و مشتریان شرکت لبنی رضوی و از طرفی با هدف حفظ بازار و حضور پررنگ در میان سایر رقبا، محصولات مورد نظر واحد فروش اعلام می‌شود و سپس واحد تحقیق و توسعه، تولید و کنترل قیمت؛ نسبت به دریافت مجوزها و تولید محصولات مورد نظر، اقدام می‌کنند.
 
تولید محصول جدید در شرکت لبنی رضوی پس از طی چه مراحلی انجام می‌شود؟
تحقیقات بازار، نخستین مرحله برای تولید محصولی جدید به شمار می‌رود که این مهم از طریق بررسی سهم بازار در مورد محصول مورد نظر انجام می‌شود. پس از آن نیز باید مراحلی شامل طراحی لیبل، ارزیابی محصول جدید با برندهای مختلف، انجام تست پانل، تولید آزمایشی مطابق با فرمولاسیون اولیه، انجام آزمایشات و بررسی خواص ارگانولپتیکی، دریافت مجوزهای نظارتی مربوط به محصول جدید، محاسبه بهای تمام شده محصول، تولید آزمایشی و بررسی نتایج آزمون، تولید نیمه انبوه و در نهایت تولید انبوه محصول، طی شود.
 
تا پایان سال جاری، برنامه‌ای برای تولید محصولات جدید توسط این شرکت در نظر دارید؟
تعداد و نوع محصولات جدید با توجه به تحقیقات بازار و با رویکرد تولید، مشخص می‌شوند که بسته به شرایط، متفاوت است.
 
این شرکت هم‌اکنون چه تعداد محصول را با چه تنوعی تولید می‌کند؟
در حال حاضر بیش از 50 نوع محصول در اوزان و بسته‌بندی‌های مختلف توسط شرکت لبنی رضوی تولید می‌شود که شامل محصولات پاستوریزه، استریلیزه، تک نفره، رستورانی و همچنین فله رستورانی است. 26 قلم محصولات پاستوریزه شامل انواع شیرهای ساده و طعم‌دار، انواع ماست تازه و چکیده، دوغ، پنیر، روغن زرد و کشک، 13 قلم محصولات استریلیزه شامل انواع شیرهای ساده و طعم دار ، 8 قلم محصولات تک نفره و رستورانی شامل ماست، دوغ، پنیر و... در بخش محصولات فله رستورانی، 7 قلم شامل ماست، کره، پنیر و... در این شرکت تولید و عرضه می‌کند.
 
مهم‌ترین شاخصه‌های محصولات این شرکت در مقایسه با سایر رقبا را چه مواردی می‌دانید؟
استفاده از مواد اولیه درجه یک و ممتاز(تولید شده در مزرعه نمونه آستان قدس رضوی) فراهم کردن شرایط مناسب بهداشتی و محیطی، کنترل نقاط بحران در زمان تولید محصولات، نمونه‌برداری‌های متناوب، انجام آزمایشات مکرر، ثبت نتایج و نیز عدم استفاده از افزودنی‌ها و مواد نگهدارنده در راستای دستیابی به محصولی با کیفیت و ایمن، از جمله مهم‌ترین شاخص‌های تولیدات لبنی رضوی در مقایسه با سایر رقبا به شمار می‌رود.
 
آیا شرکت لبنی رضوی محصول جدیدی طی سال جاری تولید کرده یا در دست تولید دارد که در سبد صادراتی شرکت جایی داشته باشد؟
در این راستا، تولیداتی از جمله محصولات استریل 125 سی‌سی و ماست 125 گرمی، برای بازار عراق در سال جاری معرفی و عرضه خواهد شد.
 
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
220-96

نظر شما